Podlasie: Adwentowe granie w Ciechanowcu

czwartek, 10 grudnia 2015 20:49

W niedzielę 6 grudnia już po raz 35. odbył się finał Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Jak co roku zawodnicy z całej Polski rywalizowali w pięknym Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu. Dyrekcja Podlaskiego OR w Łomży nagrodziła jednego z uczestników.

 Puchar w imieniu Oddziału wręczyli: Jacek Bogucki - wiceminister rolnictwa, Maciej Głaz – p.o. dyrektora Oddziału i Adam Frankowski – zastępca dyrektora. Powędrował on do rąk Romana Skowery z Trojanówki w gm. Klukowo, który został nagrodzony za podtrzymywanie i rozpowszechnianie gry na instrumentach pasterskich oraz wieloletni udział w tym współzawodnictwie.

Ligawka to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych w Polsce. Pierwotnie był to instrument pasterski. Na początku XIX w. gra na ligawach na Podlasiu i Mazowszu zyskała silny związek z okresem Adwentu. Ligawki były symbolem trąby Archanioła mającego zwiastować rychłe przyjście Zbawiciela. Na początku XX w., zwyczaj gry na ligawce w tym regionie w okresie Adwentu był powszechny. W okresie wojny zakazany przez Niemców, po jej zakończeniu zaczął zanikać.

O zwyczaju tym pragnął przypomnieć Kazimierz Uszyński, ówczesny dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, który w 1975r. zorganizował pierwszy konkurs grania na ligawce. W pierwszej edycji wzięło w nim udział zaledwie kilka osób z najbliższych okolic. Z roku na rok konkurs rozrastał się o kolejnych zawodników i kategorie, by w 1980r. zostać przekształconym w imprezę o ogólnopolskim i w 1990 r. o międzynarodowym charakterze. Na przestrzeni lat uczestniczyli w nim instrumentaliści z: Finlandii, Litwy, Białorusi, Meksyku, Australii, Hiszpanii, Szkocji, Irlandii, Niemiec, Bułgarii, Węgier, Ukrainy i Słowacji.

Obecnie w konkursie bierze udział ponad 160 instrumentalistów z kraju i zagranicy.

ARiMR