Kujawy i Pomorze - Wojewódzki finał olimpiady

wtorek, 08 grudnia 2015 12:14

Dariusz Nowastowski, gospodarz z Królikowa w powiecie nakielskim, okazał się najlepszym w rozgrywanym po raz 25. wojewódzkim finale Olimpiady Wiedzy Rolniczej. W tym roku w eliminacjach powiatowych uczestniczyło ponad 430 rolników. Najlepsi zmierzyli swoje siły podczas wojewódzkich rozgrywek w czwartek, 3 grudnia w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w podtoruńskim Przysieku, będącym filią ODR Minikowa.

 


Uczestnicy finałowych zmagań  rozwiązywali pisemny, wielozadaniowy test, w którym wiele pytań dotyczyło działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ten sposób ustalono listę pięciu najlepszych z najlepszych. W ostatecznych rozgrywkach z udziałem publiczności, finaliści rozwiązywali zadania praktyczne, odpowiadali na pytania zadawane przez jury, z których wiele związanych było z ekonomiczną  stroną prowadzenia gospodarstwa. O ile niektóre zadania okazywały się prawdziwym wyzwaniem, tak wszyscy z piątki finalistów, bezbłędnie potrafili obliczyć koszty, zyski i straty hodowli trzody chlewnej.  W rachunkach, tak jak w życiu, rolnicy okazali się najlepsi.

Tegoroczny zwycięzca jest prawdziwym łowcą nagród. W poprzednich latach wygrywał nie tylko wojewódzki, ale i krajowy finał. Dariusz Nowastowski, jak sam przyznaje, prowadzi nietypowe gospodarstwo – U mnie nie ma specjalizacji, ale jest wszystkiego po trochu, zarówno jeśli chodzi o produkcję roślinną jak i hodowlę zwierząt.

Na swoich 45 hektarach uprawia wszystkie rodzaje zbóż, rzepak, buraki, rośliny strączkowe, trzyma  krowy mleczne, i jak dodaje hobbystycznie – tuczniki. W przeszłości korzystał z pomocy ARIMR, z premii dla młodego rolnika, a z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” zakupił ciągnik z osprzętem.

Drugie miejsce w wojewódzkim finale wywalczył Patryk Bociek z Wiązowa w pobliżu Koronowa. Od trzech lat wraz żoną Karoliną prowadzą 40. hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję trzody chlewnej. Do Przysieka młody rolnik przyjechał z małżonką a także 1,5 rocznym synkiem Frankiem, który cierpliwie znosił zmagania taty.

Laureaci pierwszego i drugiego miejsca, wraz z gratulacjami otrzymali tablety wręczane przez Kamila Kalembę, z-cę dyrektora Kujawsko-Pomorskiego ORw Toruniu.

Piątkę najlepszych finalistów z województwa kujawsko-pomorskiego zamykają nazwiska Tomasza Gierszewskiego, Rafała Adamczyka i Piotra Ignaszaka.

Poza splendorem, satysfakcją przebieg olimpiady miał też walor materialny. Jak szacują organizatorzy, wartość nagród przekazanym uczestnikom powiatowych i wojewódzkich eliminacji po raz pierwszy przekroczyła 100 tys. zł.

ARiMR