Ruszył cykl spotkań Prezesa ARiMR z pracownikami biur powiatowych Agencji

poniedziałek, 04 stycznia 2016 10:12

Prezes Daniel Obajtek, jako pierwszy w historii ARiMR Prezes, zaplanował cykl spotkań z pracownikami biur powiatowych Agencji. Do tej pory, odbyły się one w województwach małopolskim i mazowieckim.18 grudnia 2015 roku, podczas spotkań z pracownikami dziesięciu biur powiatowych z rejonu północnego i centralnego Mazowsza, Prezes ARiMR Daniel Obajtek  podkreślił, że 2015 rok zamyka starą perspektywę finansową Wspólnej Polityki Rolnej. Tempo i skala wypłat z PROW 2007-2013 stawiają Polskę na pozycji lidera w Unii Europejskiej. Według Europejskiej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich do 31 stycznia 2015 roku Niemcy, które są na drugim miejscu, wypłaciły swoim rolnikom i przetwórcom żywności o ok. 3,2 miliarda euro mniej niż Polska, a we Włoszech wypłaty były niższe o ok. 4,5 miliarda euro. PROW 2007-2013 został podzielony na 23 tzw. działania. Największym zainteresowaniem cieszyło się wsparcie udzielane z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". Skorzystało z niego prawie 52 tys. rolników, którzy uzyskali pomoc na inwestycje w wysokości 8,8 mld zł. Te pieniądze pozwoliły im kupić m.in. ok. 300 tys. maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.

 Prezes ARiMR Daniel Obajtek podziękował pracownikom za dotychczasowy wkład w realizację zadań Agencji, a w szczególności za zaangażowanie w wyjątkowo trudną tegoroczną kampanię obszarową, związaną już z nową perspektywą finansową WPR. W związku z niedotrzymaniem terminów realizacji zadań przez firmę wdrażającą system informatyczny, trwają starania, by płatności bezpośrednie jak najszybciej trafiły na konta rolników. Kolejne funkcjonalności systemu informatycznego miały być wdrożone 22.02.2016 r. Jednak Prezes Daniel Obajtek podjął z wykonawcą systemu negocjacje w sprawie przyspieszenia wdrażania kolejnych modułów, które pozwolą na wypłatę tych dopłat w styczniu 2016 r.  rolnikom, którzy otrzymają kwotę powyżej 2 000 euro i dodatkowo ubiegają się o płatności do upraw roślin wysokobiałkowych i płatności do owoców miękkich.

Prezes podsumował aktualne działania realizowane przez Agencję. Przedstawił również pomysły na wdrożenie zmian w funkcjonowaniu tej instytucji. Złożył pracownikom życzenia świąteczne i noworoczne, życząc jednocześnie wytrwałości w realizacji kolejnych zadań Agencji. Podkreślił również, że podejmuje się wszelkich działań zapewniających odpowiednie wynagrodzenie adekwatne do wykonywanej pracy.

W spotkaniach z pracownikami biur powiatowych ARiMR, wzięli również  udział Iwona Jakubowska z Biura Prezesa ARiMR  oraz z-ca Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich Marcin Samolik, który poinformował o trwających pracach nad usprawnieniem obsługi systemowej wniosków oraz przybliżył rysujące się przed ARiMR perspektywy w tym zakresie.

Źródło: ARiMR