Trendy zmian cen materiałów budowlanych w grudniu 2014 roku

wtorek, 13 stycznia 2015 17:01

W grudniu 2014 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły jedynie ceny suchej zabudowy (+1,5%) oraz pokryć i folii dachowych, rynien (+0,3%). Spadły ceny w 7 grupach wyrobów, najbardziej silikatów (-4%) i mat. ściennych ceramicznych (-2,2%), a minimalnie gazobetonów, drewna i mat. drewnopochodnych, chemii budowlanej, izolacji wodochronnych i termicznych. W pozostałych grupach ceny nie zmieniły się.


W kategorii „inne” wzrosły jedynie ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (+0,9%). Spadły ceny farb, lakierów, tapet aż o 9,6% i cementu, wapna o 0,1%. Nie zmieniły się ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, wyrobów stalowych, kostki brukowej oraz bram, ogrodzeń.

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie styczeń-listopad 2014 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 14,3%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 1,8%. Równolegle w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto dynamika wyniosła plus 15,3%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym plus 2,6%.

Przychody PSB S.A. (centrali) ze sprzedaży materiałów budowlanych (do sieci Grupy PSB)  w grudniu 2014 r. były o prawie 4% niższe niż przed rokiem oraz o 24% niższe niż w listopadzie 2014 r. Sprzedaż po dwunastu miesiącach 2014 roku była wyższa o 11% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.S

Źródło: Grupa PSB S.A.