Plebiscyt 7 nowych cudów Polski rozstrzygnięty

wtorek, 29 października 2013 13:54

Trzecia edycja plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego przez miesięcznik „National Geographic Traveler” zakończona. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Park Krajobrazowy - Dolinki Krakowskie.


W tym roku po raz pierwszy wprowadzona została kategoria specjalna Natura, laureatem której została Dolina Noteci.

Moda na Polskę wciąż trwa otrzymaliśmy tysiące SMS-ów dzięki, którym plebiscyt został rozstrzygnięty. Spośród 32 nominacji czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 nowych cudów Polski. Pierwsze miejsce zdobyły Dolinki Krakowskie – niezwykle miejsce leżące w województwach małopolskim i śląskim. Kolejne cuda to: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Wielka Synagoga w Tykocinie, XIV- wieczne polichromie w Małujowicach, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.

W tym roku rozszerzyliśmy plebiscyt o kategorię specjalną – Natura. Czytelnicy mogli głosować na 16 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które chronione są w ramach sieci Natura 2000 (natura2000.gdos.gov.pl). Najwięcej głosów zdobyła Dolina Noteci. W pierwszej trójce znalazły się też Małopolski Przełom Wisły i Małe Pieniny.

Wyniki plebiscytu 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2013
1. Dolinki Krakowskie
Kochają je nie tylko Krakusy. Bo kto raz przyjedzie w te okolice, wraca tu potem wielokrotnie. Powodów jest kilka. Piękna rzeźba terenu, z licznymi dolinami, jarami i rzekami. Widoki, jakich mogą pozazdrościć najpiękniejsze parki narodowe Europy. Świetnie oznaczone trasy rowerowe i piesze, dzięki którym można dotrzeć do najważniejszych atrakcji dolinek, m.in. do Jaskini Nietoperzowej, klasztoru w Czernej, ruin zamku w Dolinie Kluczwody czy dworu w Garlicy Murowanej.

Brama Bolechowicka w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie / www.zpkwm.pl
2. Centralne Muzeum Włókiennictwa
Wchodzimy na brukowaną kocimi łbami uliczkę, mijamy starą letniskową willę, kościół św. Andrzeja Boboli, zabytkowy przystanek tramwajowy... i z miejsca czujemy, jakbyśmy powrócili do przedwojennej Łodzi! Tak naprawdę znajdujemy się w skansenie dawnej architektury drewnianej, który stanowi część Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To największa tego typu instytucja w Europie.

3. Wzgórze Zamkowe w Cieszynie
W XIII w. było stolicą księstwa cieszyńskiego, dziś staje się polskim centrum dizajnu. W obrębie zamku zwiedzić można m.in. rotundę św. Mikołaja, dobrze wszystkim znaną z banknotu dwudziestozłotowego. A potem podziwiać prace polskich projektantów: różowego jelonka na wjeździe czy instalację hamak.

4. Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno
Szklane domy? Tylko w Krośnie! A dokładnie w Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym najdziwniejsze pomysły zamieniają się w szklane (i całkiem realne) cacka. Można w centrum zobaczyć, jak wygląda proces obróbki szkła, jego zdobienie, wydmuchiwanie. Później na oczach zwiedzających powstają niezwykłe przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Co więcej, sami możemy spróbować zrobić wazon czy szklankę!

5. Wielka Synagoga
Druga co do wielkości (po krakowskiej), jedna z najstarszych i najciekawszych synagog w kraju. Wybudowana w 1642 r. Aż do XVIII w. była znanym żydowskim ośrodkiem intelektualnym. W 1941 r. przerobiona na magazyny, w których trzymano m.in. sztuczne nawozy. W latach 70. odbudowana.

6. XIV-wieczne polichromie
Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Opolszczyzny. Wnętrze świątyni niemal w całości pokryte jest kolorowymi średniowiecznymi malowidłami, które tworzyły Biblię dla niepiśmiennych chłopów.

7. Zamek Piastów Śląskich

Legenda głosi, że w zamkowej studni na środku dziedzińca można ujrzeć twarz księcia Jerzego II, jednego z byłych właścicieli zamku. Tego nie możemy zagwarantować.
Z pewnością jednak każdy, kto wybierze się do zamku, przeniesie się do przeszłości.

Wyniki w kategorii NATURA plebiscytu 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2013
1. Dolina Noteci
Między Wieleniem a Osiekiem, nad rzeką Notecią znajdziecie jedną z najpiękniejszych dolin w kraju. W której, oprócz miłośników przyrody, lubują się też bobry, wydry, rzadkie gatunki ryb, takie jak piskorz czy certa. Spodoba się też amatorom śluz rzecznych. Tych ostatnich jest tu aż dziesięć, z czego pięć zabytkowych.

2. Małopolski Przełom Wisły
Ten 80-kilometrowy odcinek królowej polskich rzek od Zawichostu po Puławy jest najdalej na wschód wysuniętym fragmentem Wisły. Najlepiej podziwiać go z górujących nad Kazimierzem Dolnym ruin zamków. Lub pomiędzy Janowcem a Mięćmierzem, gdzie Wisła wymodelowała plątaninę mrocznych wąwozów lessowych.

3. Małe Pieniny
Na wiosnę najlepiej zwiedzać je pieszo, latem rowerem, 
a zimą na nartach biegowych. Małe Pieniny to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Jedną z największych atrakcji tego regionu jest tzw. pętla Małych Pienin, która przechodzi przez najbardziej widokowe punkty okolicy. Można na niej wypatrzeć m.in. orła przedniego, puchacza czy cietrzewia.

* * *
Zasady głosowania
Głosowanie w plebiscycie odbywało się w drodze SMS-owej od 24 czerwca do 30 września br. Na łamach miesięcznika „National Geographic Traveler” oraz na stronie www.nationalgeographic.pl ogłaszane były aktualne wyniki głosowania.

Źródło: National Geographic Polska