Konkurs na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce

piątek, 08 listopada 2013 18:07

5 listopada w Ośrodku Kultury Leśnej Gołuchowie miało miejsce podsumowanie VII edycji Konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Celem Konkursu jest promocja turystyki na obszarach wiejskich oraz zwrócenie uwagi na walory krajobrazu przyrodniczego i kulturowego Wielkopolski.


Podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniku konkursu, a jego laureaci otrzymali nagrody z rąk Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. poseł, a zarazem Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, Starosta Pleszewski Michał Kalarus oraz przedstawiciele władz samorządowych i właściciele obiektów biorących udział w konkursie.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 65 obiektów. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Marka Bera Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego dokonała oceny i przyznała nagrody w trzech kategoriach:
• Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym,
• Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim,
• Obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym itp. wykorzystujące tradycje i walory wsi.

W pierwszej kategorii - "Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym" I miejsca nie przyznano. Drugie natomiast zajęło gospodarstwo "Gacówka" państwa Gacek ze Skrzynek w gminie Kórnik.

W drugiej kategorii - "Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim" – zwyciężyła "Chata Olenderska" pani Alicji Godawy z Przyborowa w gminie Lwówek.

Natomiast w trzeciej kategorii - "Obiekty na terenach wiejskich o charakterze..." - pierwsze miejsce zajął Dwór Myśliwski Ustronie pana Macieja Bartona, gmina Łęka Opatowska.

Konkurs na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce organizowany jest od 2007 roku z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Wielkopolskiego Towarzystwa Agroturystyki I Turystyki Wiejskiej.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza