Cud w Cieszynie

czwartek, 24 października 2013 15:02

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie zdobyło trzecie miejsce w konkursie magazynu National Geographic Traveler "7 nowych cudów Polski".


„Przez cały rok zwiedzamy Polskę, odkrywamy nowe atrakcje, szukamy miejsc magicznych i jeszcze nieodkrytych. Wszystko po to, by już po raz trzeci wytypować nominacje do plebiscytu "7 nowych cudów Polski", z których wy wybierzecie finałowe cuda” - wyjaśniała ideę konkursu Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Traveler.

I to ona wręczyła dyplomy jego zwycięzcom. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu. Nagrodę w imieniu Burmistrza Cieszyna odebrała Renata Karpińska, główny specjalista ds. promocji Urzędu Miejskiego, której towarzyszyły Beata Sobik, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg oraz Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.

Wzgórze Zamkowe znalazło się w gronie 32 najciekawszych, a według National Geographic Traveler, wciąż niewystarczająco znanych miejsc w Polsce. W uzasadnieniu nominacji napisano: „W XIII w. było stolicą księstwa cieszyńskiego, dziś staje się polskim centrum dizajnu. W obrębie zamku zwiedzić można m.in. rotundę św. Mikołaja, dobrze wszystkim znaną z banknotu dwudziestozłotowego. A potem podziwiać prace polskich projektantów: różowego jelonka na wjeździe czy instalację hamak". Reszta należała do czytelników magazynu. To oni głosowali i wybierali "7 nowych cudów Polski". Jednym z nich jest Wzgórze Zamkowe.

„Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie. Konkurowaliśmy z wieloma fantastycznymi miejscami w Polsce, które z pewnością warto zobaczyć, ale szczególnie zapraszamy do odwiedzania jednego z "7 nowych cudów Polski", tego cieszyńskiego” - podsumowuje Renata Karpińska. Radość z wyróżnienia oznacza także zobowiązania. „Ogromnie się cieszymy, że doceniono unikalne nie tylko w skali Polski zestawienie tradycji i współczesnego projektowania. Dla Zamku Cieszyn to również wyzwanie, żeby było jeszcze lepiej! Pokładam ogromną nadzieję pomyśle cieszyńskich projektantek, łączącym historię z najnowszymi technologiami, który jest elementem większego projektu cieszyńskich instytucji złożonym do tzw. Funduszu Norweskiego” - podkreśla Ewa Gołębiowska, zapraszając również do odwiedzania Wzgórza.

 Wzgórze Zamkowe (298 m n.p.m.) - niewielkie wzniesienie o stromych zboczach, położone na Pogórzu Śląskim w centrum miasta Cieszyna, w widłach rzek Olzy i Bobrówki, tuż przy granicy z Czechami. Na wzgórzu znajduje się szereg zabytkowych budowli (w tym XI-wieczna rotunda) oraz romantyczny park z wieloma pomnikami przyrody.

Swoją siedzibę ma tam, m.in. wojewódzka instytucja kultury - Zamek Cieszyn.

Zamek Cieszyn powstał w 2005 roku jako gminna jednostka budżetowa pn. „Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie". Od grudnia 2012 roku jest instytucją kultury prowadzoną wspólnie przez dwóch organizatorów - Miasto Cieszyn i Województwo Śląskie. Do zadań Zamku Cieszyn należy: promocja i pomoc we wdrażaniu wzornictwa, myślenia projektowego oraz nowych technologii w sektorze publicznym i prywatnym, inicjowanie i prowadzenie badań dotyczących kultury materialnej, przedsiębiorczości i wzornictwa, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, ochrona i popularyzacja rzemiosła artystycznego i ginących zawodów oraz rozwój i promocja turystyki kulturowej. Zamek Cieszyn realizuje swoje zadania poprzez prowadzenie działalności wystawienniczej, szkoleniowej, badawczej i promocyjnej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego